Czwartek, 26.1.2023
Imieniny: Wanda / Tymoteusz / Paulina

Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach

WYDARZENIA PRZEDSZKOLNE 2022/2023

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

KONCERT KOLĘD I PASTORAŁEK

W sobotnie popołudnie, 7 stycznia 2023r. w parafii pw. św. Mikołaja w Gostyczynie, odbył się IV Dekanalno-Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek. Małego Jezusa swym śpiewem wielbili uczniowie szkół i przedszkoli. I tym razem nie zabrakło tam naszych reprezentantów. Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji wyłoniono laureatów, wśród których znalazła się Marysia Armanowska. Dzięki hojności i wielkiemu sercu sponsorów, każdy z uczestników wyszedł obdarowany konkursowymi upominkami.

Wszystkim uczestnikom jeszcze raz gratulujemy!Projekt integracyjny dla uchodźców z Ukrainy

W naszej szkole realizowano inicjatywę powstałą w celu wsparcia najmłodszych uchodźców z Ukrainy, którzy po spowodowanej wojną emigracji z kraju, znaleźli się w trudnej sytuacji. Celem projektu było umożliwienie szybszej  integracji kulturowej polskim i ukraińskim dzieciom poprzez wspólne spędzanie czasu i wzajemne poznawanie się. Poprzez zajęcia edukacyjne realizowane w czasie pobytu w przedszkolu,  zapewniła ona  lepsze warunki startu w nowym środowisku. Pośrednim efektem projektu było również wsparcie rodziców – uchodźców z Ukrainy, którzy w czasie zajęć organizowanych dla dzieci mogli poświęcić swój czas na znalezienie lub realizowanie już rozpoczętego zatrudnienia.

Przegląd kolęd i pastorałek

Tradycja śpiewania kolęd i pastorałek to piękny zwyczaj, który od wieków przyczynia się do tego, że okres Bożego Narodzenia jest dla nas czasem tak niezwykłym. Dzieci wszystkich grup przedszkolnych prezentowały świąteczny repertuar ubogacony o piękne stroje i choreografię.Przedszkolna Wigilia

Zgodnie z tradycją świąt Bożego Narodzenia zasiadamy z rodziną do Wigilii. Przedszkole to też jedna wielka rodzina, dlatego też 22 grudnia zorganizowaliśmy  grupową Wigilię, złożyliśmy sobie życzenia, podzieliliśmy się opłatkiem, wspólnie kolędowaliśmy przy choince, aż przyszedł czas na uroczysty obiad. Jak tradycja nakazuje, potrawy również były wigilijne, a nastrój prawdziwie ciepły i radosny.
WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA W NASZYM PRZEDSZKOLU

Mikołajki w przedszkolu to ważne wydarzenie dla wszystkich dzieci. Już pod koniec listopada dzieci uczyły się piosenek i wierszyków dla upragnionego gościa.Przedszkolaki już od samego rana z niecierpliwością wyczekiwały Świetego Mikołaja, zadając ciągle te same pytania:  Czy dzisiaj przyjdzie Św. Mikołaj? o której będzie Mikołaj? , bo przecież wczoraj padał śnieg, aby Święty Mikołaj mógł przyjechać swoim magicznymi saniami ciągniętymi przez renifery. Nasz ulubiony święty o nikim nie zapomniał.


 
Przedświąteczny nastrój piernikiem pachnący.

  Grudzień to okres przedświąteczny, który łączy się z tradycją pieczenia pierników i ich zapachem. Jest to piękny zwyczaj pozwalający tworzyć niepowtarzalną atmosferę i cudowne dekoracje, które można zawiesić na choince, podarować komuś bliskiemu lub po prostu zjeść.

  Dzieci z oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów podczas wycieczki do piekarni „Walczak” miały okazję wcielić się w rolę piekarzy i pod czujnym okiem pana Andrzeja przesiewały mąkę, wałkowały ciasto i wykrawały ulubione, piernikowe kształty. Trudno było powstrzymać się od skosztowania  tych wspaniałych słodkości. Najmłodsi wykazali się dużą fantazją i niesamowitym kunsztem a piernikowy zapach i wspomnienia pozostaną na długo w pamięci dzieci. Warsztaty piernikowe sprawiły dzieciom wielką radość i wprawiły wszystkich w świąteczny nastrój.


Gminny Przegląd Artystyczny „Świąteczne Nutki”

 To coroczne artystyczne wydarzenie przysporzyło wiele emocji zarówno samym uczestnikom jak i zgromadzonym widzom. Wprowadziło wszystkich w świąteczny klimat tańcem , piosenką i perfekcyjną choreografią.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

Dzień Pluszowego Misia

Dzień Pluszowego Misia jest coraz powszechniej obchodzonym świętem na całym świecie. Dzieci poznały historię Święta Misia, wspólnie recytowały wiersze , bawiły się przy piosenkach, a także uczestniczyły w zabawach ruchowych, konkursach, quizach i zgadywankach, wykonywały prace plastyczne z jego podobizną. Święto zapamiętamy jako dzień pełen  uśmiechu i radości.Wisienką na torcie było okolicznościowe przedstawienie w wykonaniu nauczycielek poszczególnych grup.TEATRZYK
SERCE BAŁWANKA

1 grudnia gościliśmy w przedszkolu aktorów Teatru Młodego Widza " Włoczykij" z Kalisza z przedstawieniem ,,Serce bałwanka”.
Ciekawa i zabawna opowieść o przygodach tytułowego bohatera przypomniała dzieciom o ogromnym znaczeniu takich wartości, jak: prawda, dobro i życzliwość.
Przedszkole obchodzi Narodowe Święto Niepodległości

Dzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość. W przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, wpajamy szacunek dla polskich symboli. Dlatego też 10 listopada odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Przedszkolaki od paru tygodni przygotowywały  się do tego ważnego wydarzenia. Podczas występu dzieci recytowały wiersze patriotyczne, śpiewały piosenki oraz tańczyły. Wszystkie dzieci tego ważnego dnia wyglądały odświętnie i uroczyście. Dzień Niepodległości był bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków”. Wzięły w nim udział dzieci z wszystkich grup. Było uroczyście i kolorowo, nie zabrakło zabawy przy piosence „Jestem Polką i Polakiem”. Dumnie, przyjmując właściwą postawę „na baczność”, odśpiewały też hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego” włączają się do akcji „Szkoła do hymnu”
Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach  przedszkolaki od najmłodszych lat  uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.

Dzień Postaci z Bajek

05 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Postaci z bajek. Do przedszkola przybyły dzieci przebrane w piękne bajkowe stroje. We wszystkich grupach przedszkolaki wspaniale się bawiły. Zabawom, konkursom i tańcom nie było końca. Utożsamiając się z bohaterami bajek, dzieci jakby uczestniczyły w ich przygodach, przeżywając smutki i radości. Dzień ten przypomniał wszystkim, jak ważne są bajki w życiu każdego dziecka. Przeniesienie dzieci w świat bajek sprawiło przedszkolakom dużo radości.Dzień 25 października pozostanie na długo w pamięci naszych najmłodszych przedszkolaków. Tego właśnie dnia odbyła się pierwsza ważna uroczystość - „Pasowanie na Przedszkolaka”. Bohaterami były dzieci z grupy „Zajączki”. W uroczystości wzięli udział zaproszeni Rodzice oraz Pani Dyrektor Agnieszka Jaźwiec. Maluchy zaprezentowały program artystyczny, który wzbudził zachwyt gości. Występując przed tak wielką publicznością dzieci wykazały się nie tylko swoimi umiejętnościami, ale również wielką odwagą. „Zajączki” pięknie recytowały wiersze oraz śpiewały piosenki. Punktem kulminacyjnym był akt pasowania, poprzez symboliczne położenie magicznego ołówka przez Panią Dyrektor na ramieniu każdego dziecka. Na pamiątkę tego ważnego dnia, dzieci otrzymały dyplomy, medale oraz upominki. Dla przedszkolaków było to wielkie przeżycie, a dla Rodziców powód do dumy i zadowolenia ze swoich pociech.


 


W piątkowy poranek dzieci z grupy Żabki zaprezentowały inscenizację, inspirowaną wierszem Jana Brzechwy ,,Na straganie" . Stała sie ona artystycznym  podsumowaniem dyskusji na temat warzyw i owocó,wpisującej się w projekt ,,Moje zdrowie w moich rękach".Małi artyści zachęcili tym samym dzieci z pozostałych grup do realizacji zadań ,promujących zdrowy styl życia.

Mali aktorzy, jesteśmy z  z Was dumni!!!Witamy Panią Jesień

W dniu 18 października dzieci z grupy Pszczółki zaprezentowały  kolegom i koleżankom inscenizację słowno-muzyczną o tematyce jesiennej. Przy dźwiękach wesołych piosenek , opowiadali o pięknie złotej, polskiej jesieni, zachwycając kolorowymi strojami i wesołym scenicznym przekazem.

 
Fantastyczny teatr w naszym przedszkolu - rodzice zagrali dla dzieci!

Dnia 27 września w naszym przedszkolu miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Po raz pierwszy na scenie przedszkola rodzice wystawili dla dzieci przedstawienie teatralne, w którym zaprezentowali swą grę aktorską - wiersz Juliana Tuwima ,, Rzepka". W przedstawieniu wzięli udział tatusiowie i mamusie z grupy ,, Jeżyki". Dzięki ich  inwencji twórczej  sala zabaw zamieniła się w bajkową krainę. Przedszkolaki z zapartym tchem oczekiwały kolejnych postaci. Każda z nich zagrana została wyjątkowo i oryginalnie. Doskonałą grę aktorów uzupełniły odpowiednio dobrane stroje i rekwizyty. Wysiłek wszystkich rodziców biorących udział w przedstawieniu został nagrodzony uśmiechami dzieci, gromkimi oklaskami .

Dziękujemy Wam, Kochani Rodzice!
Światowy Dzień Drzewa

 Chcąc cieszyć się pięknem przyrody, już od najmłodszych lat uczymy dzieci dbałości o środowisko naturalne i aktywnie wspieramy ekologię. Ten wyjatkowy dzień uświetniła wizyta pani Leśnik z Nadleśnictwa Taczanów , która opowiadała o zasobach lasu i zwyczajach jego mieszkańców . Dzieci z  grup przedszkolnych uczestniczyły we wspólnym sadzeniu drzew ,kształtując tym samym szacunek do otaczającej nas przyrody. Mamy nadzieję że wszystkie te działania zaowocują miłością do przyrody w  ich dorosłym życiu.
SPRZĄTANIE ŚWIATA

 Dzieci wzorem minionych lat wzięły udział w sprzątaniu okolicy wokół naszego przedszkola .Celem wydarzenia było promowanie poszanowania zasobów naszej planety, ograniczenia ilości śmieci i ich efektywnej segregacji. Dzięki aktywnej postawie dzieci udało się zebrać dwa worki odpadów, które po segregacji złożone zostały do odpowiednich pojemników. W uznaniu za ciężką pracę wszyscy otrzymali medal „Przyjaciela przyrody”.

Mali Nobliści i ich „pociąg” do lasu

Ile radości może sprawić dzieciom wycieczka do Kaliskiego Nadleśnictwa? Przekonały się o tym przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach, które - w formie plenerowej zabawy - zdobyły kolejną porcję wiedzy o niezwykłym ekosystemie jakim jest las. 13. września nasi podopieczni uczestniczyli w niecodziennej wyprawie do mieniącego się paletą barw lasu w jesiennej odsłonie.Nie bez znaczenia był także środek transportu, jakim wyruszyły w tę eko -podróż. Przy współpracy tatusiów - maszynistów wielu przedszkolaków miało okazję po raz pierwszy podróżować pociągiem. Zbiórka rodziców i ich pociech na skalmierzyckim dworcu niejednego podróżnika wzruszyła do łez. Przypomnienie zasad bezpieczeństwa, utworzenie zwartego szyku na peronie, to tylko niektóre z zadań, jakim musieli sprostać uczestnicy tej niecodziennej eskapady. Na koniec gwizdek konduktora oznajmił, iż długo oczekiwany wyjazd wreszcie się ziścił. Kolejowe stacje, podziwiane z okna widoki, wszystko było nowe i ekscytujące. W punkcie docelowym na naszych małych globtroterów czekały jednak kolejne atrakcje.

Korzystając z gościnności Pań z Nadleśnictwa Kalisz dzieci miały okazję poznać różnorodne elementy tworzące las, obserwować zwyczaje jego mieszkańców, a także wskazywać dary natury, z których wszyscy możemy korzystać o tej porze roku. Zapoznały się również z zagrożeniami, na jakie narażone są nasze lasy i sposobami, jakimi można im zapobiegać. Jednym słowem, dzieci czerpały wiedzę: wąchając, dotykając, obserwując i wsłuchując się w odgłosy lasu w jego najpiękniejszym - jesiennym wydaniu. To była cudowna lekcja i niezapomniane przeżycie.

Bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom, dzięki którym ta podróż mogła się odbyć, zaś samym przedszkolakom gratulujemy odwagi i wytrwałości w realizacji tego niezwykłego przedsięwzięcia.
DZIEŃ KROPKI

15 września  obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki - to przede wszystkim święto kreatywności. Podczas zajęć powstawały wyjątkowe i niepowtarzalne kropkowe dzieła sztuki. Jest to święto kreatywności, odwagi, zabawy i radości; budowania pozytywnej samooceny, rozumienia pojęć szacunek, przyjaźń, tolerancja.„Od najmłodszego, aż po starszaka,
dzieci świętowały Dzień Przedszkolaka"

   20 września to ważny dzień dla najmłodszych w całej Polsce. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci. Ma się ono przyczynić do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Nasze dzieci świętowanie rozpoczęły barwnym korowodem ulicami  miasta, wykonując różnego rodzaju zadania na przygotowanych stacjach. Zorganizowano dla nich szereg atrakcji. Przedszkolaki  uczestniczyły w zabawach tanecznych i ruchowych. Bawiły się w poszukiwanie zagadek z wykorzystaniem lupy oraz układały kolorowe kubeczki. Ponadto zorganizowano zabawy z chustami animacyjnymi.Dzieciom, podczas obchodów tego ważnego dnia, towarzyszyła ogromna radość. Mogliśmy usłyszeć ich śmiech oraz głośny śpiew. Dzięki temu możemy powiedzieć, że przedszkolaki bawiły się wspaniale.Dzień Chłopaka

W kalendarzu imprez przedszkola nie mogło zabraknąć dla wszystkich małych mężczyzn świętowania Dnia Chłopaka!!!! Na chłopców w tym dniu czekało wiele atrakcji, między innymi wspólne wyjście do kina na bajkę pt  „ Mój przyjaciel Ufik”.Nie zabrakło również medali, dyplomów oraz słodkich upominków.Dzień był pełen wrażeń i radości.                                                                         Mamy nadzieję, że chłopcy w tym dniu czuli się wyjątkowo. Rodzicom dziękujemy bardzo za pomoc w zorganizowaniu tego święta i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!!!

Początek października i nowe wyzwania.....

Rozpoczęliśmy realizację projektu ,, Moje zdrowie w moich rękach" . Projekt ten traktuje o zdrowiu w szerokim jego rozumieniu i może być realizowany przez wszystkich Przedszkolaków. Dzieci z grupy ,,Żabki" już dowiedziały się, co to piramida zdrowia i jak ona wygląda? Co dla zdrowia jest najważniejsze a czego unikać? Poznały wartości odżywcze i zdrowotne owoców, świetnie się bawiąc i degustując. Projekt doskonale wpisuje się w tematykę omawianych zajęć.
Wydarzenia przedszkolne archiwum 2021/2022

Galeria Zdjęć