Czwartek, 2.5.2024
Imieniny: Borys / Anatol / Zygmunt

Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach

„Walczmy z wulgaryzacją!

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

       Jak co roku – 10 stycznia – w Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach obchodzono „Dzień bez przemocy”, którego koordynatorem była pani pedagog Agnieszka Machlańska. Tym razem akcja przyjęła nieco inny charakter, bowiem skupiliśmy się na przemocy słownej i narastającym zjawisku wulgaryzacji języka. Z inicjatywy nauczycielek języka polskiego w szkole realizowano różnorodne zadania wokół hasła „Stop wulgaryzmom - zielone światło dla kultury języka”. Wszelkie formy aktywności miały zwrócić uwagę młodzieży na sposób wysławiania się nastolatków, ale także dorosłych oraz skłonić do refleksji nad poprawnością językową. W trosce o kulturę języka ojczystego młodzież przygotowała audycję, podczas której promowano czystą polszczyznę i etykę mówienia. Uczniowie zwrócili uwagę, że język jest narzędziem żywym, stale się zmienia i wskutek tego wszyscy - posługujący się nim - stają się jego współtwórcami. Dostrzeżono również problem zubożenia języka wynikający z używania skrótów i tak zwanych „słów – wytrychów” np. „fajny”, które w rzeczywistości nic nie znaczą, a zastępują lub wypierają z języka polskiego wiele przymiotników wartościujących.

    Podczas lekcji języka polskiego przeprowadzono zajęcia dotyczące wulgaryzmów: przyczyn oraz skutków  ich używania. Uczniowie wypełniali ankietę mającą na celu ustalenie zakresu zjawiska, a następnie pracowali metodą metaplanu - analizowali „jak jest” i „jak powinno być” oraz formułowali wnioski. Tworzyli także znak graficzny, który miał obrazować walkę z wulgaryzmami  i układali hasło promujące kulturę języka. Efekty pracy poszczególnych grup zostały wyeksponowane w salach lekcyjnych oraz na szkolnych korytarzach.

  Wnioski wynikające z akcji zamknąć można w ogólnym stwierdzeniu: postarajmy się nie kaleczyć polszczyzny. Unikajmy plugawych słów. Pielęgnujmy i szanujmy język rodzimy nie tylko od święta, ale na co dzień, ze względu na jego bogactwo, różnorodność i piękno. Bądźmy świadomymi użytkownikami języka ojczystego. Niech przyświeca nam myśl austriackiego filozofa: „Granice mojego języka wyznaczają granice mojego świata.

 

Galeria Zdjęć