Kolejny raz, w dniach od 5 do 12 października 2018 roku, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach gościli u uczniów ze szkoły partnerskiej Gymnasium Johanneumz Wadrsloh. Nasza młodzież pojechała do niemieckiej miejscowości w ramach realizacji programu wymiany międzynarodowej. Tegoroczna odsłona projektu nosiła tytuł „Czy historia nas dzieli? Wpływ II wojny światowej na polsko-niemieckie relacje”, dlatego też uczestnicy wymiany z ogromnym zaangażowaniem wzięli udział w licznych zajęciach, podczas których mogli zbierać informacje potrzebne do przygotowania prezentacji na powyższy temat.
Jedną z licznych atrakcji była dwudniowa wycieczka do Bonn, podczas której odwiedziliśmy Muzeum Historii Niemiec, gdzie mogliśmy zobaczyć wiele ciekawych ekspozycji związanych z historią tego kraju i wyszukać informacje dotyczące relacji pomiędzy naszymi krajami. Pobyt w mieście Beethovena był także okazją do wzięcia udziału w warsztatach przygotowanych w synagodze. Na uwagę zasługuje też miejsce, w którym mieliśmy okazję nocować. BaseCamp Bonn to jeden z najbardziej nietypowych hosteli na świecie. Nie nocuje się tu w tradycyjnych pokojach, ale w przyczepach kempingowych, kultowych VW „ogórkach” i wagonach kolejowych. Mieliśmy również możliwość zwiedzenia jednego z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast w północnej Westfalii – Munster.. Uczniowie niemieccy oraz polscy, wraz z nauczycielami, uczestniczyli także w wycieczce do Warstein. Wybraliśmy się tam do parku zamieszkałego przez dzikie zwierzęta oraz jednej z najbardziej znaczących w Niemczech jaskiń naciekowych – Bilsteinhöhle. Korzystając z pięknej pogody udaliśmy się też do miejscowości Möhnesee, gdzie młodzież mogła podziwiać piękne jezioro oraz nauczyć się grać w golfa. Podczas ostatniego dnia naszego pobytu udaliśmy się z wizytą do Urzędu Miasta i Gminy Wadersloh, zostaliśmy tam bardzo serdecznie przyjęci przez pana burmistrza Christiana Thegelkampa.. Tego dnia uczniowie mieli przed sobą jeszcze jedno bardzo ważne zadanie. W swoich grupach projektowych opracowywali prezentacje, które były zwieńczeniem całotygodniowej pracy. Każda grupa przedstawiała swój temat przed społecznością niemieckiego gimnazjum.
Przez cały czas trwania wymiany uczestnicy rozwijali umiejętności językowe, uczyli się tolerancji i otwartości. Podczas licznych spotkań integrowali się, wspólnym zabawom i tańcom nie było końca. Każde takie spotkanie jest okazją do zdobycia doświadczeń, nawiązania międzynarodowych przyjaźni oraz do poprawy relacji i wzajemnego zrozumienia. Projekt dofinansowała Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży. Po stronie polskiej realizację zadań koordynowały: Joanna Walczak, Urszula Marcinkowska i Ewa Dudczak.