Zmiany klimatu mogą wydawać się zagadnieniem odległym. Z drugiej strony, słyszymy ze świata nauki, mediów oraz własnej obserwacji, że efekty tychże zmian towarzyszą nam na co dzień.
Climate Detectives jest projektem edukacyjnym Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Uczniowie i uczennice, w wieku 8-15 lat, mają w nim za zadanie dokonać zmiany („make a difference”) w obszarze zrozumienia i ochrony klimatu na Ziemi.
Uczniowie klasy 7 A Szkoły podstawowej im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach zmierzyli się realizując kolejne etapy projektu edukacyjnego.
Problem badawczy, który postanowiliśmy rozwiązać dotyczy jakości powietrza którym oddychamy w Nowych Skalmierzycach. Co roku inicjujemy wiele przedsięwzięć związanych z ochroną klimatu np. tydzień dla Ziemi, dzień bez plastiku, sprzątanie świata, ekologicznie w domu – naturalne preparaty do mycia i czyszczenia, jestem Eko, bo wiem, jak segregować śmieci. Wszyscy jesteśmy zaangażowani w działanie na rzecz naszej planety. Zastanawialiśmy się, co jeszcze możemy zrobić, aby poprawić świadomość naszą i naszych najbliższych, oraz sąsiadów by dbać o klimat. Przeprowadziliśmy ankietę wśród sąsiadów i rodziny z której wynikało, że w naszej miejscowości może występować problem związany z zanieczyszczeniem powietrza, którym oddychamy.
Opracowaliśmy plan działania i wykonaliśmy obserwacje składników powietrza, makro i mikroskopowe badania osadów. Kontakt z koordynatorem projektu w Centrum Nauki Kopernik Aleksandrem Jasiakiem, oraz naukowcami, wpłynęły na doskonalenie pracy metodą badawczą. Projekt i jego realizacja był dla uczniów klasy 7 bardzo intensywny i twórczy. Konsultowaliśmy przebieg badań z ekspertami z PAN – prof. Tymonem Zielińskim i Izabelą Kotyńską - Zielińską. Zestawiliśmy zebrane dane pomiarowe, przeprowadziliśmy dokładną analizę, z której wynika, że składniki pogody mają wpływ na utrzymujące się zanieczyszczenia powietrza. Dzięki pracy zespołu uczniowskiego szkoła pozyskała z Europejskiej Agencji Kosmicznej urządzenie rejestrujące zanieczyszczenia atmosfery. Każdy zainteresowany jakością powietrza w Nowych Skalmierzycach będzie mógł sprawdzić dane zbierane przez urządzenie, a na bieżąco opublikowane na stronie ESA.
Z ogromnym entuzjazmem śledzimy działania proekologiczne w naszej gminie dotyczące dofinansowania wymiany kotłów grzewczych w gospodarstwach jednorodzinnych. Takie działanie przyczyni się do jeszcze lepszej jakości powietrza na terenie naszej miejscowości i gminy. Zespół uczniowski nadal będzie kontynuował obserwacje co pozwoli na bardziej zaawansowaną analizę zjawiska. Pracę zespołu uczniowskiego koordynowały Ewa Kukułka i Halina Więcław.