Środa, 27.10.2021
Imieniny: Iwona / Sabina / Szymon

Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach

„Spotkanie z Konstytucją”

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

W tym roku minęło 230 lat od uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. To niezwykłe wydarzenie
w historii naszego kraju, Europy, a nawet świata. Z tej okazji uczniowie Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach podjęli się różnych aktywności, by uczcić historyczne święto. Klasy I – III obejrzały filmik dotyczący symboli narodowych, rozwiązywały test na temat świąt majowych, wykonywały flagi, biało - czerwone kokardy z serduszek itp. Uczniowie klas IV – VII zapoznali się z filmikiem przygotowanym specjalnie na tę okazję. Wysłuchali relacji prosto z Zamku Królewskiego w Warszawie, obejrzeli oryginał dokumentu i poznali zasady jego przechowywania.
Na podstawie animacji poznali  interpretację obrazu Jana Matejki  oraz wysłuchali fragmentu „Hymnu Konstytucji 3-go Maja”. Mamy  nadzieję, że zapamiętali sporo z przygotowanej prezentacji i wykażą się wiedzą na lekcjach historii, plastyki, muzyki czy języka polskiego. Film jest dostępny pod linkiem https://youtu.be/ltGGnz6YhT4. Wyjątkową rocznicę postanowiliśmy także uczcić,  organizując dwa konkursy: pierwszy polegał na  przygotowaniu przestrzennego modelu konstytucji (forma książki)
 z intrygującą okładką; drugi na wybraniu i odtworzeniu  jednej sceny z obrazu Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja 1791 roku”. Laureatem nagrody specjalnej  z klas młodszych został Bartosz Kupaj z kl. II b. W klasach IV – VII wyniki przedstawiają się następująco, w kategorii „Okładka”: I miejsce zajął Dawid Galewski, II miejsce  Dawid Perz, III miejsce Maksymilian Olejnik i Olga Grobelna, wyróżnienia zdobyli Nikodem Dymarczyk i Jan Raniś – wszyscy z klasy VI b. W kategorii „Ilustracja”: I miejsce zajęła Nikola Młynarska z VII b, II miejsce Zuzanna Olczak z VI b, III miejsce Longin Kowalczyk z VI b, a wyróżnienie otrzymała Antonina Grabarz z VI b. Konkursy okazały się lekcją patriotycznej aktywności i kolejny raz uruchomiły w uczniach ogromną kreatywność. Gratulujemy!

Agata Pawlaczyk – Wieczorek

Galeria Zdjęć