Środa, 27.11.2024
Imieniny: Franciszek / Dominik / Maksymilian

Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach

Drzwi Otwarte Szkoły

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Kolejny już raz Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach otworzyła swoje drzwi dla mieszkańców miasta. Tegoroczne spotkanie odbyło się 13 marca.

Liczni odwiedzający zapoznali się z ofertą edukacyjną szkoły, jej bazą lokalową i wyposażeniem.W tym roku motywem przewodnim spotkania było przypomnienie  najważniejszych wydarzeń i postaci z historii Polski. Sale lekcyjne przybrały nietypowy wygląd. Wszystko to dzięki zaangażowaniu uczniów, nauczycieli i rodziców. Można było więc posiedzieć przy ognisku z jaskiniowcami, odbyć podróż szlakiem bursztynowym, dokonać wymiany paciorków szklanych z Rzymianami, wyprodukować  własne mydełko, a na zamku rycerskim uczestniczyć w obyczaju pasowania na rycerza. W sali historycznej zbudowano przejście graniczne między Królestwem Polskim a Wielkim Księstwem Poznańskim, do przejścia którego potrzebny był specjalny paszport. Z odwiedzin u Adama Mickiewicza i Henryka Sienkiewicza można było zabrać na pamiątkę nie tylko zakładki do książek, ale i okolicznościowe zdjęcie. W chłopskiej zagrodzie, przy typowo wiejskiej strawie, ubijano kapustę, darto pierze oraz wykonywano tradycyjne ozdoby wielkanocne.  Można też było zajrzeć do pracowni Jana Matejki i dworku szlacheckiego; Jan Kochanowski zapraszał gości do odpoczynku pod lipą, a Fryderyk Chopin dawał pierwsze lekcje gry na fortepianie. Nauczycielki religii ze swoimi podopiecznymi przeniosły gości w 1978 rok do Watykanu, gdzie ogłoszono światu Habemus Papam, a na balkonie ukazał się Jan Paweł II. Podczas obiadów czwartkowych u króla Stanisława Augusta Poniatowskiego rozmawiano o przyszłości i kulturze przy projektowaniu zastawy stołowej. W pracowni chemicznej zaaranżowano laboratorium Marii Skłodowskiej - Curie, gdzie przeprowadzano ciekawe doświadczenia. Mikołaj Kopernik przechadzający się po szkole zapraszał do obserwacji astronomicznych przy pomocy lunety. Było też coś dla szczególnie aktywnych ruchowo. W sali gimnastycznej czekały gry i zabawy. Wszystko to działo się pod okiem skryby, a w skryptorium (bibliotece szkolnej) można było się dowiedzieć się jak dawniej powstawały książki.

Marcowe spotkania w murach szkoły przyciągają licznie absolwentów szkoły, którzy chętnie odwiedzają swoich wychowawców i nauczycieli. Opowiadają też o swoich sukcesach, które odnoszą także dzięki wiedzy i umiejętnościom wyniesionym z tej szkoły.

Galeria Zdjęć