13 grudnia 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach odbyła się konferencja upowszechniająca stosowanie strategii oceniania kształtującego. Wydarzenie to zgromadziło grono nauczycieli z terenu Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce oraz z Kalisza. Strategie oceniania kształtującego stały się jednym z kluczowych elementów współczesnej edukacji, eksponują one proces uczenia się, a nie tylko wynik końcowy, dają nauczycielom narzędzia do monitorowania postępów i dostosowania metod nauczania do indywidualnych potrzeb uczniów. W ten sposób każde dziecko ma szansę na rozwój i poprawę wyników w trakcie całego procesu edukacyjnego. Podczas konferencji liderki, pani Magdalena Zielezińska- Wypiorczyk i pani Aneta Mikołajczyk, przedstawiły w prezentacji multimedialnej Rolę zadania edukacyjnego w szkole oraz Cel spaceru edukacyjnego. Następnie został przeprowadzony spacer edukacyjny. Lekcję matematyki dla gości przeprowadziła pani Anna Sapikowska, lekcję historii pan Tomasz Głowacki, a zajęcia z edukacji wczesnoszkolnej (edukacja przyrodnicza) pani Joanna Marciniak. Nauczyciele dzielili się doświadczeniem, wiedzą i najlepszymi praktykami z zakresu nowoczesnych metod oceniania w edukacji. Goście, obserwujący zajęcia, mieli okazję wymienić się pomysłami z nauczycielami prowadzącymi je, dyskutowali, jak wprowadzać te metody do swojej codziennej praktyki, aby wspierać uczniów w ich indywidualnym rozwoju. Konferencja była okazją do integracji nauczycieli z różnych szkół zarówno z gminy, jak i z Kalisza,
ale także inspiracją do dalszego rozwoju nauczycieli, którzy wprowadzają innowacyjne rozwiązania w edukacji. Nie zabrakło również słów podziękowań dla osób, które odegrały kluczową rolę w organizacji konferencji. Szczególne wyrazy uznania zostały skierowane do pani Małgorzaty Ostrowskiej - ekspertki merytorycznej Klubu i Laboratorium Szkół Uczących Się i trenerki w programie Szkół Uczących Się.
Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów otrzymała tytuł LIDERA SZKÓŁ UCZĄCYCH SIĘ jako potwierdzenie wdrażania i upowszechniania zmiany opartej na strategiach oceniania kształtującego, rozwijanej w szczególności poprzez spacer edukacyjny jako praktykę współpracy nauczycieli.
Ten grudniowy piątek był także świętem szkoły w dosłownym znaczeniu, gdyż obchodziliśmy wspólnie przypadający zawsze w pierwszej połowie grudnia Dzień Patrona. Z tej okazji przybyli do nas zaproszeni goście: pani Agnieszka Sipka zastępczyni Burmistrza Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, pani Anna Piotrowska dyrektor kaliskiej Delegatury Kuratorium Oświaty, pani Katarzyna Koch przewodnicząca Rady Rodziców oraz rodzice naszych uczniów, pan Ariel Suliga reprezentujący firmę Mercedes Auto Partner Jan i Andrzej Garcarek oraz „Przyjaciele Szkoły” panie: Ewa Ciesielska, Lidia Maciejewska, Magdalena Grobelna oraz pan Klaudiusz Woźniak. Zgodnie z ustalonym ceremoniałem wręczono „Uczniowskie Nobelki” – wyróżnienia dla nauczycieli oraz nagrody laureatom Szkolnej Sesji Naukowej inspirowanej twórczością polskich noblistów. Emocje, jak zazwyczaj, wzbudził plebiscyt „Osobowość 2024” oraz „Społecznik 2024”, w tym roku przyznaliśmy podwójny tytuł „Społecznik”, a otrzymali go Zuzanna Sibczak i Wojciech Tacik z 8 a. Podziękowaliśmy naszym sponsorom: firmie „Lazur”, firmie „Mercedes Auto Partner J. i A, Garcarek”, firmie „Tasomix” oraz Spółdzielczemu Bankowi Ludowemu. Zaproszeni goście otrzymali słodkie upominki i taneczną dedykację z elementem świątecznym. Dzień Patrona stał się również okazją do podsumowania projektu upamiętniającego 135. rocznicę urodzin Marii Dąbrowskiej autorstwa Agaty Pawlaczyk-Wieczorek. Podsumowania dokonali sami uczniowie prezentując inscenizację „Gdyby Dąbrowska była noblistką...”. Aktorzy i tancerze zyskali entuzjastyczne recenzje i zostali nagrodzeni rzęsistymi brawami. Dla niektórych był to aktorsko-taneczny debiut i okazja do sprawdzenia siebie. Jak co roku Dzień Patrona wiąże się z niezapomnianymi, pełnymi wzruszeń chwilami, które budują klimat naszej szkoły.
Aneta Mikołajczyk i Agata Pawlaczyk-Wieczorek