Saturday, 24.2.2024
Imieniny: Marek / Bogusz / Maciej

Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach

,,Jakie dziedzictwo kulturowe pozostawili polscy nobliści?’’ – obchody Dnia Patrona u Noblistów

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

    W dniu 9 grudnia 2022 roku społeczność Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach kolejny raz świętowała Dzień Patrona. Jak każdego roku czekaliśmy na tę uroczystość z utęsknieniem, ponieważ jest to dla nas dzień wyjątkowy. Tym razem ta wyjątkowość  dostrzegalna była na pierwszy rzut oka, bowiem nie spotkaliśmy się w murach szkoły, ale w  „Starym Kinie”. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością pana Jarosława Klimczak – reprezentujący Kaliską Delegaturę Kuratorium Oświaty w Poznaniu, przybyła również pani Katarzyna Koch – przewodnicząca Rady Rodziców. Dyrektor placówki, pani Agnieszka Jaźwiec, w sowim przemówieniu podkreśliła rangę
 i doniosłość imienia, które szkoła nosi oraz przypomniała, jaka wiąże się z tym odpowiedzialność dla naszej społeczności. Pan Jarosław Klimczak natomiast docenił pracę naszej szkoły i życzył wszystkim dalszych sukcesów oraz nieustannego rozwoju w każdej sferze działania.
    Tradycją Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów jest sesja naukowa inspirowana twórczością i działalnością naszych patronów oraz plebiscyt na „Osobowość” i „Społecznika”. W tym roku niekwestionowanymi laureatami sesji zostali Ksawery Ambrożak i Wojciech Tacik z klasy VI a, którzy przygotowali wystąpienie na temat: „Polscy wynalazcy – znani i nieznani. Ciekawe wynalazki, z których wszyscy korzystamy”.

 Plebiscyt na „Osobowość 2021/22” nie został rozstrzygnięty, a „Społecznikiem 2021/22” została uczennica klasy 8 b Zuzanna Olczak. Warto podkreślić, iż  Wielka Kapituła wybrała Zuzannę jednomyślnie, a wytypowało ją pięć spośród siedmiu typujących klas. Uczennica otrzymała uzasadnienie werdyktu oraz bon o wartości 200 zł do sieci sklepów „Empik” ufundowany przez Radę Rodziców. Niestety, z powodu  choroby nie mogła uczestniczyć w uroczystości, jednakże nawiązaliśmy z nią kontakt telefoniczny.

    Drugim czynnikiem, który sprawił, iż był to wyjątkowy Dzień Patrona, była autorska prezentacja przygotowana w ramach części artystycznej przez panią Dorotę Bukowską ,,Jakie dziedzictwo kulturowe pozostawili polscy nobliści?’’- projekt edukacyjny z wykorzystaniem e-narzędzi i zasobów cyfrowych . Na kilkadziesiąt minut wszyscy  staliśmy się uczniami w szkole życia i historii, gdyż było to niezwykłe przedsięwzięcie, propagujące pozytywne wartości, wypełnione piękną polszczyzną, przesiąknięte patriotyzmem.  W ramach wspomnianego wcześniej projektu uczniowie klas IV – VIII realizowali także dwie godziny lekcyjne według scenariuszy autorki. Kolejny Dzień Patrona za nami, inny niż zwykle, dzięki czemu niezwykły i wyjątkowy. Mamy nadzieję, że w kolejnym roku również zaskoczymy samych siebie.

Agata Pawlaczyk - Wieczorek

Galeria Zdjęć