Sunday, 2.8.2020
Imieniny: Gustaw / Karina / Stefan

Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach

Dzień Patrona Szkoły

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

  10 grudnia jak co roku był dniem wyjątkowym dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach. Tego dnia wręcza się bowiem w Sztokholmie bądź w Oslo tę najbardziej prestiżową w dziejach ludzkości nagrodę. Tegoroczne obchody  Dnia Patrona stanowiły również wielkie święto dla polskiej literatury.  Po 23 latach do grona noblistów  dołączyła Olga Tokarczuk- wybitna pisarka, eseistka, poetka i autorka scenariuszy.  W uroczystości, poprzedzonej mszą świętą  oraz zajęciami w klasach, udział wzięli: Daniel Mituła- kierownik Referatu Oświaty, Magdalena Grobelna- przewodnicząca Rady Rodziców- oraz  Aldona Biniek i Paweł Wojtaszak. 

  Natomiast  Jerzy Łukasz Walczak- burmistrz  Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce- w liście odczytanym przez kierownika Referatu Oświaty napisał: ,, Z okazji Dnia Patrona Szkoły składam na ręce Pani dyrektor najlepsze życzenia dla całej społeczności tutejszej placówki: uczniów, ich rodziców, grona pedagogicznego oraz wszystkich pracowników obsługi. Chciałbym w tym właśnie szczególnym i pełnym narodowej dumy dniu- dniu, w którym Olga Tokarczuk odbiera swoją nagrodę- zachęcić Was do czytania, które w dobie szerokiej popkultury stało się zajęciem elitarnym, a które powinno być codzienną strawą dla naszego umysłu. Jeśli bowiem kultura obrazkowa wygra ze słowem, zubożeje komunikacja będąca podstawą wyrażania nie tylko informacji, ale również emocji i uczuć. A takich właśnie pięknych uczuć życzę wszystkim członkom społeczności Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w dniu Waszego święta.’’

  Podczas uroczystości  Agnieszka Jaźwiec- dyrektor szkoły- słowa szczególnego podziękowania  skierowała zarówno do zaproszonych gości jak i   sponsorów: pana Jana i Andrzeja Garcarków oraz prezesa firmy COM40, dzięki którym nasi uczniowie mogą brać udział w wielu konkursach pozaszkolnych. W swojej wypowiedzi podkreśliła, iż tak zaszczytne imię zobowiązuje, życząc uczniom realizacji swoich pasji i  zainteresowań.

  Nie zabrakło również corocznego plebiscytu, który należy już do tradycji szkoły. W tym roku tytuł ,,Osobowość Roku’’ decyzją Wielkiej Kapituły zdobyła Małgorzata Rybak, a wśród nominowanych znalazły się: Antonina Grabarz, Lena Mencel i Nadia Zimniak. Natomiast tytuł ,,Społecznika Roku’’ otrzymała Michalina Budzik. Nominowana do tytułu została  także Nikola Młynarska i Martyna Balcerzak.  Obydwie laureatki plebiscytu reprezentują klasę VIII. W dalszej części uroczystego apelu nastąpiło  rozstrzygnięcie szkolnego konkursu pod hasłem ,,Ozdoba Bożonarodzeniowa’’ wykonana w formie przestrzennej. Z uwagi na bardzo duży wkład pracy i wyrównany poziom wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Ozdoby te stały się szczególną atrakcją świątecznego kiermaszu. Oczekiwanym punktem uroczystości był  program artystyczny ,,Ciekawostki z życia noblistów’’ wyreżyserowany  przez Anetę Mikołajczyk. Oprawę muzyczną  przygotowała Justyna Kierzek-Gawrońska,  scenografię Magdalena Zielezińska-Wypiorczyk, za konferansjerę połączoną z prezentacją multimedialną odpowiedzialna była Dorota Bukowska,  nad stroną techniczną czuwał Marcin Cierniak oraz Paweł Sobański. Natomiast całość prac koordynowała Anna Bogdajewicz- przewodnicząca zespołu do spraw patrona szkoły.

Na zakończenie  nie zabrakło również świątecznych życzeń zarówno ze strony gości jak i dyrektora szkoły oraz samorządu uczniowskiego.

Dorota Bukowska

Galeria Zdjęć