Poniedziałek, 21.9.2020
Imieniny: Daria / Mateusz / Marek

Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach

„Aniołowie są wśród nas…”

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

  W świątecznym i uroczystym okresie Bożego Narodzenia, gdy Miłość narodziła się w stajence i przyszła do nas, miało miejsce kilka wzruszających wydarzeń. 8. stycznia w gościnne mury „Starego Kina” w Nowych Skalmierzycach przybyli zaproszeni goście, a wśród nich pan Michał Ciupka radny powiatu ostrowskiego oraz sekretarz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, członkowie Gminnego Koła Emerytów i Rencistów z przewodniczącą panią Krystyną Marczak na czele, dyrekcja, rodzice, nauczyciele oraz uczniowie Szkoły Podstawowej im Polskich Noblistów, a także laureaci III Gminnego Konkursu Biblijno – Literackiego wraz z opiekunami. Kulminacyjnym punktem spotkania był spektakl, oparty na motywach powieści Karola Dickensa „Opowieść wigilijna”. Ta historia poruszyła serca wielu pokoleń widzów, stało się tak również i tym razem, gdyż losy starego skąpca uratowanego przed wiecznym potępieniem są wymowne w każdych czasach. Reżyserem i scenarzystą przedsięwzięcia była pani Aneta Mikołajczyk, o dekoracje, kostiumy i niezwykłe efekty wizualne  zadbała pani Magdalena Zielezińska – Wypiorczyk, a aranżacja światła i dźwięku była dziełem pana Tomasza Głowackiego. Widzowie – urzeczeni talentem członków „Koła Teatralnego” – nie szczędzili oklasków, pochwał i gratulacji za ten mistrzowski występ. Wcześniej przedstawienie mieli okazję obejrzeć uczniowie naszej szkoły, a także społeczności szkół z terenu gminy, które tłumnie przybyły do „Starego Kina”.

    Podczas spotkania podsumowano projekt „Aniołowie są wśród nas…” realizowany w szkole w okresie ostatnich trzech miesięcy. Główne cele projektu to propagowanie idei wolontariatu jako bezinteresownego działania na rzecz drugiego człowieka; budzenie zainteresowania tematyką anioła w sztuce; rozwijanie talentów i kreatywności uczniów; wdrażanie do wspólnej pracy na rzecz środowiska lokalnego oraz uczenie bezinteresowności i tolerancji. W ramach projektu podjęto szereg zadań np.: akcja zbierania nakrętek dla Brajana, trzynastolatka z Ostrowa Wielkopolskiego, chorego na białaczkę (koordynator Justyna Kierzek – Gawrońska); wykonanie kartek świątecznych dla Natalii chorej na glejaka mózgu, dla Fundacji „Mocni Miłością” oraz dla więźniów zakładu karnego; zbieranie materiałów opatrunkowych w ramach akcji „Opatrunek na ratunek” oraz żywności i chemii gospodarczej „Tytka charytatywna”; wykonanie ozdobnych mydełek (koordynacja Beata Michalska, Urszula Marcinkowska); ponadto przeprowadzono zajęcia dla klas V i VI na temat idei wolontariatu i motywu anioła w sztuce (odpowiedzialna Agata Pawlaczyk – Wieczorek); warsztaty kreatywność, podczas których powstały różne wizerunki aniołów (Magdalena Zielezińska – Wypiorczyk); omówienie lektury „Opowieść wigilijna” ze szczególnym uwzględnienie problematyki działalności charytatywnej (Aneta Mikołajczyk, Agata Pawlaczyk – Wieczorek). Efekty projektu przerosły oczekiwania organizatorów i pokazały, że dzieci od najmłodszych lat rozumieją potrzebę dzielenia się oraz, że czerpią z tego satysfakcję. W tym miejscu gorąco dziękujemy także rodzicom naszych uczniów oraz społeczności przedszkola za wsparcie i włączenie się w realizację niektórych zadań.

    W trakcie tego niezwykłego wieczoru wręczono również nagrody laureatom III Gminnego Konkursu Biblijno – Literackiego pod patronatem ks. kanonika Zbigniewa Króczyńskiego. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem „Człowieczeństwo”, dlatego również wpisywała się w tematykę projektu.

    To były dla wszystkich zebranych niezapomniane doznania. Nie zabrakło wzruszeń i refleksji, którymi uczestnicy spotkania dzielili się przy poczęstunku zorganizowanym na koniec imprezy. A zabrane do domów anioły nie raz zapewne przywołają wspomnienie tych wyjątkowych chwil.

Galeria Zdjęć