Poniedziałek, 6.4.2020
Imieniny: Ada / Katarzyna / Ireneusz

Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach

Wydarzenia wspólne z życia naszego przedszkola

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDFDzień Kobiet 

W  naszym przedszkolu, w każdej grupie wiekowej obchodzony był  8 Marca , czyli Święto wszystkich Kobiet i ,, dużych”  i tych ,,małych”.Chłopcy przygotowali z tej okazji wiele niespodzianek. Jedną z nich była inscenizacja muzyczno-  słowna przygotowana przez Grupę Biedronki i Pszczółki. Od samego rana chłopcy w przepięknych kapeluszach składali życzenia zaproszonym Paniom  oraz koleżankom z grupy. Nasze sale wyglądały w tym dniu bardzo kolorowo. Pojawiły się pierwsze wiosenne kwiaty, laurki oraz czekoladki. Dziewczynki nie kryły swojego zadowolenia, były szczęśliwe i uśmiechnięte zaś zaproszone Panie dziękowały za pamięć i miło spędzony czas.17 lutego – ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA! 

 

Oddział przedszkolny przy Szkole Podstawowej im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach obchodził to święto w szczególny sposób. Cały dzień poświęcony był kotom. Dzieci uczestniczyły w rozmaitych kreatywno-edukacyjnych zajęciach. Wykonywały prace plastyczne, przyswajały wiedzę na temat opieki nad zwierzętami. Firma PUPILFoods  ufundowała karmę, którą wspólnie przekażemy do zaprzyjaźnionego schroniska.

 


Dzień  Marchewki 12.02.2020

12 lutego w naszym przedszkolu gościła  Pani Marchewka. Było smacznie, zdrowo i wesoło. Dzieci dowiedziały się o pozytywnym wpływie marchewki na organizm, wykonały marchewkowe ludziki, piły marchewkowy sok  a na podwieczorek degustowały marchewkowe ciasto. Był to dzień pełen wrażeń i dobrej zabawy.Bal karnawałowy z Babcią i Dziadkiem 24.01.2020

24 stycznia przedszkolaki zaprosiły swoje Kochane Babcie i Drogich Dziadków do wspólnego świętowania Ich święta. W tym roku były to występy przed szanowną publicznością oraz wspólna karnawałowa zabawa. Zabawę w tym roku poprowadziła pani animator zapraszając nas do tańca, zabawy i konkursów. Nie zabrakło oczywiście: wierszy, piosenek, tańców  oraz życzeń i prezentów dla Babć i Dziadków. Pani Dyrektor skierowała również kilka słów do gości podkreślając ich ogromną rolę w wychowaniu dzieci i przekazywaniu tradycji i wartości. Wspólne świętowanie zakończył słodki poczęstunek. Serdecznie dziękujemy Babciom i Dziadkom za liczne przybycie, a Rodzicom za przygotowany poczęstunek i pomoc w przygotowaniu dekoracji sala gimnastyczna która zamieniła się w salę balową .Mobilna Filharmonia w naszym przedszkolu

 

 Dbając o rozwój edukacji muzycznej w naszym przedszkolu gościliśmy Mobilną Filharmonię, dzięki której dzieci poznały nowe instrumenty muzyczne oraz słuchały muzyki o tematyce karnawałowej.Uśmiech i zadowolenie dzieci sprawiły, że przygoda w świecie melodii, brzmień i odgłosów poza walorami edukacyjnymi miała także inny aspekt – dobrego samopoczucia.


 Święta to czas niespodzianek. Jedną z nich był teatrzyk pt.” Złotowłosa i trzy misie”.

W role aktorów  wcieliły się nauczycielki młodszych grup przedszkolnych .
Uroczyste „Jasełka” w wykonaniu dzieci 4-letnich z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach

 

 „Patrzcie! Patrzcie, jaka szopka!

Cała w białych, srebrnych kropkach!

 Nad nią gwiazdka jak ze szkiełka, no to zróbmy dziś jasełka!”

 

Słowa  powyższego wiersza wprowadziły w doniosły nastrój wszystkich gości, licznie zgromadzonych w dniu 17 grudnia b.r. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach na niezwykłej uroczystości, jaką było międzypokoleniowe świętowanie polskich tradycji bożonarodzeniowych.

Ideą, przyświecającą temu wydarzeniu, było stworzenie okazji do wspólnego spotkania łączącego trzy pokolenia – dzieci przedszkolnych,  ich Rodziców oraz niezastąpionych Babć i Dziadków;  spotkania, które w niezwykły sposób sprzyjało wzmacnianiu więzi międzypokoleniowych.

Zgromadzeni goście – wraz z p. Dyrektor, Agnieszką Jaźwiec, mieli okazję obejrzeć „Jasełka” w wykonaniu naszych przedszkolaków oraz ich Rodziców, włączyć się we wspólne kolędowanie oraz – łamiąc się opłatkiem – złożyć sobie wzajemne świąteczne życzenia.

Spotkaniu towarzyszyła wspaniała atmosfera, w której nasi wychowankowie mieli okazję, aby uczestnicząc w praktycznych gestach, uczyć się podtrzymywania polskich tradycji świątecznych. Ogromna frekwencja  była dowodem na to, że nawet w ferworze świątecznych przygotowań, potrafimy znaleźć czas na to co jest najcenniejsze – na spotkania w rodzinnym gronie.

Za zaangażowanie we wspólne przygotowanie scenografii oraz strojów, a także za przepiękną prezentację ról, składam najserdeczniejsze Podziękowania zarówno dzieciom jak i Rodzicom naszych ukochanych „Słodziaków”. A na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia wspólnie życzymy zarówno  małych i wielkich gestów płynących z  miłości oraz nadziei, która nigdy nie zawodzi!

                                                  

                 Mikołajkowe niespodzianki w Starym Kinie 

         

 

Dnia 05.12.2019r. grupy przedszkolne: „Pszczółki”, „Biedronki”, „Słodziaki”, „Misiaczki” oraz „Promyczki”  pod opieką pań wybrały się na wycieczkę do Starego Kina w Nowych Skalmierzycach. Szczególniedla najmłodszych przedszkolaków  było to wielkie wyzwanie pierwszy wycieczka autokarem bez rodziców, dla wielu równie pierwszy samodzielny pobyt w kinie. Dzieci miały okazję obejrzeć świąteczne przygody Smerfów. Bajka swoją fabułą i akcją przeniosła nas w  magiczny czas świąteczny.

Nudy w kinie nie było – dużo wątków, wiele postaci, same atrakcje. Dzieci były zachwycone. Uśmiechnięte buzie oraz pełne przejęcia komentarze były potwierdzeniem dobrze spędzonego przedpołudnia. Wyjazdy edukacyjne mają zawsze posmak przygody. Nic więc dziwnego, że wspomnienia o wycieczce i zdarzeniach jej towarzyszących są bardzo trwałe, zapadają głęboko w pamięci na długie lata. Dla dzieci w wieku przedszkolnym celem wycieczki do kina jest nie tylko nabywanie umiejętności uczestniczenia w seansach filmowych. Również wdrażanie do właściwych zachowań podczas pobytu w kinie, stwarzanie sytuacji aktywizujących procesy myślowe – rozumienie wartości takich jak: dobro, prawda, przyjaźń.  Pobyt na wycieczce to, nauczanie przez odkrywanie, przeżywanie i działanie. Wyjazdy edukacyjne dają możliwość obserwacji, zdobywania informacji, które są podstawą trwalszej i bogatszej wiedzy. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż rozwijają spostrzegawczość oraz umiejętności obserwacji, dając jednocześnie wiele przeżyć i wrażeń. Wyzwalana aktywność, jest zaczątkiem wchodzenia w coraz to szersze kręgi społeczne, ucząc szacunku dla ludzi i ich pracy, uczestnictwa w kulturze, kształtuje pożądane postawy. W czasie wycieczki łączy dzieci wspólne radosne przeżycie, co sprawia, że wytwarza się przyjemna atmosfera, ułatwiająca serdeczne kontakty, okazywanie sobie uprzejmości wyzwalająca serdeczność i koleżeńskość.

                                                                                                                                                                 
 

 
Pasowanie na przedszkolaka to wyjątkowa uroczystość

Od samego rana trwały przygotowania, a w sali gromadzili się goście. Uroczystość rozpoczęły występy dzieci z grupy „Biedronek” i  „Pszczółek”. Mali artyści zaprezentowali przygotowane piosenki, tańce oraz wierszyki. Dla większości był to pierwszy, bardzo ważny występ. Po części artystycznej nastąpił akt pasowania, czyli dotknięcie ramienia każdego przedszkolaka ogromną kredką przez Panią Dyrektor Agnieszkę Jaźwiec. Dla przedszkolaków było to wielkie przeżycie, a dla rodziców powód do dumy i zadowolenia ze swoich pociech.

Spotkanie z Panem Policjantem

Dzieci wszystkich grup przedszkolnych miały okazję zapoznać się z ważnymi przepisami dotyczącymi ruchu drogowego,oraz zachowaniami w sytuacjach zagrożenia życia i drowia.Jesteśmy bezpieczni!


Narodowe Święto Niepodległości

Dzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość. W przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, wpajamy szacunek dla polskich symboli. Dzień Niepodległości obchodzony w piątek, 08 listopada był bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków”.   Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach  przedszkolaki od najmłodszych lat  uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.Wycieczka do Fabryki Bombek ,,Szklany Świat”

 

13.11.2019 r. odbyła się wycieczka do Fabryki Bombek ,,Szklany Świat” w Krośnicach k. Milicza. Przedszkolaki mogły obserwować długi proces produkcji ozdób choinkowych i zobaczyły jak powstają bombki. Podziwiając ogrom pracy włożony w tworzenie cudownych bombek w pierwszym etapie dzieci zostały zapoznane z procesem dmuchania bombek, a następnie z etapem „srebrzenia” , gdzie bombka uzyskiwała podkład potrzebny do dalszych etapów. Potem udaliśmy się do najciekawszej sali – „dekoratorni”. Tam powstają prawdziwe dzieła. Wszystkie bombki malowane są w tradycyjny sposób, zachowując ręczny charakter wytwarzania. Praca ta wymaga niezwykłej precyzji, trudu i poświęcenia. Na pamiątkę pobytu, każde dziecko otrzymało bombkę własnoręcznie ozdobioną podczas warsztatów. Poza bombką wykonaną własnoręcznie, przywieźli także drugą – ze swoim imieniem. Przedszkolaki wrócili pełni wspaniałych wrażeń.

 


Dzień Pluszowego Misia w Przedszkolu

 

„Jadą, jadą misie, śmieją im się pysie”…- Oj, działo się, działo w naszym przedszkolu w Dniu Misiowego Święta. Wraz z naszymi przedszkolakami do przedszkola przyszły ich ulubione misie. Były misie małe i duże, kudłate i pyzate, ale to co najważniejsze – wszystkie uśmiechnięte od ucha do ucha, bo mogły wraz z dziećmi bawić się w misiowe zabawy i pląsy. A radości było co niemiara!  Wraz z dziećmi misie obejrzały bajkę o Misiu Uszatku, ćwiczyły przy piosence, a nawet wskoczyły dzieciom „na barana” i wędrowały wraz z nimi po wytyczonych ścieżkach. Starszaki zapoznały się z prawdziwą historią pluszowego misia oraz wzięły udział w tematycznych quizach. Na koniec wyhuśtały swoich pluszowych ulubieńców na chustach Klanzy i zabrały je na spacer. Po południu każda grupa starszaków ozdobiła przygotowaną sylwetę misia, a  podczas  podwieczorku wszystkie przedszkolaki smacznie zajadały „Misie Lubisie”!  Gdy nadszedł czas rozejścia się do domów, każde dziecko oprócz swojego misia mogło zabrać misiową kolorowankę, a wraz z nią miłe wspomnienia z obchodów Dnia Pluszowego Misia!

                                                                                                                                  


Podsumowanie akcji „Kasztanobranie”

W październiku dzieci z wszystkich grup przedszkolnych uczestniczyły w akcji "Kasztanobranie".    Zebrane kasztany przekazaliśmy zwierzętom leśnym pobliskich lasów: w Taczanowie , w Kaliszu oraz Gołuchowie. Dzięki temu bogate w witaminy i inne substancje odżywcze, pozwolą zwierzętom lepiej przetrwają zimę. Celem akcji jest promowanie nawyków ekologicznych wśród dzieci, wykształcenie wrażliwości na los zwierząt a także uczenie oszczędnego gospodarowania zasobami przyrody. Kasztany  nie tylko symbolizują  nadejście jesieni, nie służą tylko do tworzenia ozdób przez dzieci, lecz są dobrym pokarmem dla zwierząt wolno żyjących.                                                                 

Bardzo dziękujemy Dzieciom i ich Rodzicom za udział w akcji. 

Konkurs na najładniejszą dynię

W naszym przedszkolu odbył się konkurs pt. „Najpiękniejsza dynia”. Zadaniem dzieci i rodziców było zrobienie ciekawej pracy z wykorzystaniem dyni. Trudno było zdecydować która praca ma wygrać. Pomysłowość w ich wykonaniu była ogromna! Wszystkie zgłoszone do konkursu dynie, były niepowtarzalne i bardzo kreatywne . Prace zostały wystawione w głównym holu, aby cieszyły oczy wszystkich. 30 października zostały ogłoszone wyniki konkursu.

Wszystkim autorom serdecznie dziękujemy i gratulujemy pomysłowości."Bo to bardzo ważna rzecz, żeby zdrowe zęby mieć!"

Pod tym hasłem odbyła sie pogadanka z Panią Ilonką - naszą zaprzyjaźnioną pielęgniarką.
Niespodzianka dla dzieci z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej im. Polskich Noblistów  w Nowych Skalmierzycach


Nauczycielki  oraz  personel   przedszkola zaprosili  rodziców do wspólnego przedsięwzięcia. Wspólnie  przygotowano spektakl na podstawie  wiersza J. Tuwima pt „Rzepka” .

Dużą rolę w zaprezentowanym przedstawieniu  odegrała  odpowiednio dobrana muzyka do danej postaci oraz  gesty, ruchy i wspaniałe kostiumy własnoręcznie przygotowane.  Dzieci razem z aktorami wspaniale bawiły się tworząc radosną i miłą atmosferę. Wrażenia z pewnością pozostaną na długo w pamięci  wszystkich uczestników.Nasi  aktorzy zapowiadają  już kolejne przedsięwzięcia. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym  w ten spektakl, którzy włączyli się i  poświęcili swój czas na przygotowanie niespodzianki  dla naszych milusińskich.

                                                                                                                                    ŚWIĘTO DRZEWA

Włączając się w akcję Klubu "Gaja" 10 października, dzieci z oddziałów przedszkolnych obchodziły uroczyście Święto Drzewa. W tym dniu przedszkolacy gościły panią Leśnik z Nadleśnictwa Taczanów, która opowiedziała o znaczeniu drzew w życiu człowieka oraz uczestniczyła w sadzeniu drzewa - sadzonki lipy, która niewątpliwie ozdobi  ogród oraz w przyszłości będzie gwarantem czystego powietrza w miejscu zabaw dzieci. W tym dniu dzieci wykonały również prace plastyczne, pt. "Jesienne drzewo", które ozdobiły szkolny korytarz.

Dzień przedszkolaka i jego hymn:

Wszyscy swoje święto mają, święto mają
Tańczą skaczą i śpiewają, i śpiewają
Przedszkolaki przykład dają, przykład dają
I też swoje święto mają, święto mają


Galeria Zdjęć